تاریخچه آلاشت

سوادکوه یکی از شهرهای زیبا و سرسبز مازندران است که در شمال ایران در ناحیه البرز مرکزی قرار دارد و دیدنی‌های زیادی دارد. طبیعت بکر آن سالانه هزاران گردشگر را جذب می‌کند. ازجمله جاذبه‌های طبیعی سوادکوه عبارت است از آبشار گزو، دریاچه شورمست، آبشارو پل ورسک، سد لفور، منطقه جنگلی اوریم، غار کیجاک چال، جنگل هلی دار، ارفه کوه، غار زنگیان و آبشار شش رودبار. آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه است. زادگاه یکی از بزرگان تاریخ کشور، شهری زیبا و کوچک اما بسیار متراکم با تعداد نسبتا کمی خانوار، کوچه‌های تنگ و باریک و خانه‌هایی خشتی و گلی با سقف‌های تیرچوبی است. نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب‌های فراوان در کوه‌های بلند این منطقه ‌است. شهر آلاشت مازندران به نام محله قدیمی آلاشت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده است.

مکان شهر آلاشت

این شهر در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله آن نیز تا تهران حدود 237 کیلومتر است. راه دسترسی از تهران به آلاشت، همان جاده‌ی فیروزکوه یا بزرگراه شماره‌ی 79 است که چهار کیلومتر بعد از پل سفید، در سمت چپ جاده تابلوی آلاشت خودنمایی می‌کند. راه دیگری که از آن می­‌توان به نزدیکی آلاشت رسید از طریق خطوط راه آهن تهران- ساری و یا تهران- گرگان است که آرامش و لذت از مسیر جنگلی و بسیار زیبای راه آهن مازندران را میسر می‌کند برای رسیدن به آلاشت باید در‌ایستگاه پل سفید از قطار پیاده شد و با وسایل نقلیه عبوری و یا مینی بوس‌ها ادامه مسیر را پیمود.

جاذبه‌ها و ویژگی‌های آلاشت مازندران

موزه مردم‌شناسی: این مکان درآلاشت خانه پدری و زادگاه رضاشاه پهلوی در دو طبقه به سبک معماری بومی بنا شده‌است. این موزه که با خشت خام و بام شیروانی احداث شده‌، در سال 1348 به ثبت ملی رسیده‌است. این موزه معروف‌ترین موزه آلاشت محسوب می‌شود. این بنا که قدمتی بیش از 200 سال دارد، در دهه 80 و با تلاش شهردار وقت، جمشید ابراهیم‌نژاد، از کتابخانه به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داده‌ و قابل بازدید برای عموم مردم شده‌است. رصدخانه: مجموعه رصدخانه و آسمان‌نمای آلاشت با نام رصدخانه‌‌ آیت‌الله صالحی مازندرانی به‌عنوان تنها رصدخانه‌ استان‌های شمالی ایران و نخستین رصدخانه‌ استان مازندران با هدف ایجاد طرحی آموزشی و افزایش جاذبه‌های تفریحی و توریستی در سال 1386 به‌وسیله‌ شهرداری آلاشت برروی یکی از تپه‌های این شهر بنا شده‌‌است. سد لفور: همچنین در 87 کیلومتری آلاشت، یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران یعنی لفور قرار گرفته که بین درختان جنگلی محصور شده است و زیبایی این منطقه را دوچندان میکند. در پشت سد البرز و دریاچه لفور، با طی 23 کیلومتر جاده خاکی و جنگلی، آبشار گزو قرار گرفته است. دیگر جاذبه ها: در ورودی شهر آلاشت یک دوراهی وجود دارد که یکی از آن‌ها به امام‌زاده حسن یا به قول محلی‌ها «سرکوه» و دیگری به داخل شهر و روستاهای «سوادرودبار» و «هلی چال» و «چرات» و غیره می‌رسد.همچنین بقاع متبرکه امامزادگان، بنای مسجد امام حسین (ع) یا مسجد سپهسالار با معماری منحصربه‌فرد معاصر، از جاذبه های این مکان به شمار می رود. از دیگر روستاهای اطراف شهر آلاشت، می‌توان به روستای بسیار زیبای سرین با طبیعت بکر اشاره کرد. آب و هوای تازه و مه‌های زیبا از ویژگیهای این روستای زیبا می‌باشد. آبشار چرات از دیگر جاذبه‌های گردشگری در مسیرآلاشت است. چرات روستایی است که در 22 کیلومتری آلاشت و در غرب شهر پل سفید واقع شده است. این روستا دارای حمامی 200 ساله، آبشار و غاری است که به سرخ غار معروف است.

طرح گردشگری

– باتوجه به ظرفیت منطقه در حوزه گردشگری و تفریحی شرکت کیترو در نظر دارد در مبدا ورودی شهر آلاشت، زمینی به وسعت 30هزار متر مربع را که متعلق به آن شرکت میباشد و ظرفیت بسیار زیادی برای تبدیل شدن به قطب توریستی و سیاحتی در منطقه را دارد، در این حوزه به کار گیرد. این زمین از قسمتی مسطح و قسمت های جنگلی تشکیل شده است که از هر چهار سمت نمای دل انگیزی به جنگل های زیبای ارتفاعات آلاشت دارد. از غرب و جنوب منظره ای به سوی دره‌ای زیبا و از شرق رو به جنگل‌های بکر پوشیده و سبز است. از شمال نیز با کوه‌ها و صخره‌های سر به فلک کشیده البرز محصور گردیده است.

– با در نظر گرفتن زیرساخت های موجود این منطقه، طرح‌هایی از قبیل مراکز فرهنگی و گردشگری، هتل های مجلل بین المللی، توریست درمانی، اماکن تفریحی، پارک آبی و شهرک مسکونی از پتانسیل های بالقوه این زمین خواهد بود. – شرکت کیترو در نظر دارد، با بهره گیری از ظرفیت های خود و مشارکت بخش خصوصی و حمایت‌های دولتی در این طبیعت بکر و رویایی، طرحی نو در اندازد و این منطقه را تبدیل به قطبی توریستی و گردشگری نماید.

 

با ما در ارتباط باشید.